Technologia

Pralnia PERŁA pracująca na maszynach Electrolux z systemem Lagoon Advanced Care ma ogromną przewagę nad pralnią chemiczną.

Związane jest to z kilkoma aspektami, które są podstawą idei stworzenia systemu czyszczenia garderoby w wodzie.

  • System Electrolux Lagoon jest w pełni ekologiczny. W procesie czyszczenia używane są tylko i wyłącznie biodegradowalne detergenty stworzone przez Electrolux we współpracy z Woolmark. W procesie Lagoon, głównym rozpuszczalnikiem jest woda, podczas gdy w pralniach chemicznych nadal używa się toksycznych rozpuszczalników np. czterochloroetylenu (tzw. PER).

  • System Lagoon zapewnia dużo lepsze rezultaty czyszczenia garderoby w porównaniu z czyszczeniem chemicznym. Podczas gdy w agregatach chemicznych rozpuszczane są głównie plamy z tłuszczu, Lagoon radzi sobie ze wszelkiego typu zabrudzeniami. System Lagoon oferuje kompletną kąpiel wodną z wykorzystaniem specjalnie stworzonych na jego potrzeby detergentów. W procesie czyszczenia wodnego, użycie wody sprawia, iż struktura włókien otwiera się, uwalniając wszelkie zabrudzenia znajdujące się w materiale. Ubrania odzyskują kolory, które są często przygaszone na skutek wielokrotnrgo czyszczenia w pralniach chemicznych. Woda przenika włókna na wskroś, co pozwala na osiągnięcie dokonałego rezultatu końcowego. Ubrania dzięki Lagoon są świeże, czyste oraz pachnące. O jakości, którą oferuje Lagoon, może świadczyć to, iż jest to oficjalnie jedyny system pralniczy wykorzystywany przez istniejący już ponad 170 lat francuski dom mody Hermès.

 

Na czym to polega?

LagoonTM to kompletny system pralniczy. Eliminuje wszelkie zabrudzenia przy użyciu wody oraz specjalnie opracowanych biodegradowalnych detergentów, dbając o włókna i kolory sprawiając, że ubrania wyglądają jak nowe. Wszystkie rodzaje ubrań, które do tej pory były czyszczone tylko w pralniach chemicznych, można czyścic w systemie LagoonTM.

Trzy rodzaje plam:

  • Plamy tłuste 

Wszystkie tłuste plamy pochodzenia zwierzęcego (masło itp.), pochodzenia roślinnego (olej itp.), pochodzenia mineralnego (smoła itp.).

  • Plamy nie zawierające tłuszczu 

Plamy pochodzenia organicznego (krew, pot, mocz itp.), pochodzenia roślinnego (owoce, wino itp.), syntetyczne (tusz itp.)

  • Przebarwienia 

Wszelkie trwałe zabrudzenia takie jak pył, opiłki metali, zanieczyszczenia itp.

Większość plam można wywabić wodą

System LagoonTM wykorzystuje wodę, biodegradowalne detergenty, kontrolowaną temperaturę, czas cyklu oraz minimum akcji mechanicznej w celu osiągnięcia maksimum efektu.

  • Woda oraz biodegradowalne detergenty

Detergenty oraz zmiękczacze LagoonTM zostały opracowane przez koncern Electrolux we współpracy z Woolmark®. Posiadają certyfikat odnoszący się do normy CEE91/155. Automatyczny system dystrybucji detergentów korzystający z pomp pozwala na precyzyjne dozowanie środków w odniesieniu do każdego programu czyszczenia.

  • Odpowiednia temperatura

Sterownik Clarus Control oraz czujniki pralnico-wirówki odpowiedzialne są za podwyższanie i obniżanie temperatury wody w celu uniknięcia szoku termicznego.

  • Czasy cyklów czyszczenia

Krótkie cykle dostosowane do czyszczenia każdego rodzaju tkanin, nawet tych najbardziej delikatnych.

  • Minimum akcji mechanicznej

Pralnica LagoonTM posiada wbudowany sterownik mikroprocesorowy Clarus Control oraz silnik wyposażony w przetwornik częstotliwości. Clarus Control optymalizuje oraz reguluje prędkość rotacji oraz przyspieszenie bębna w zależności od użytego programu. Delikatny start, po czym stopniowe podwyższanie prędkości obrotów jest rzeczą konieczną w przypadku pracy z delikatnymi tkaninami.

Proces czyszczenia

Proces czyszczenia garderoby w systemie Electrolux Lagoon jest bardzo prosty i szybki. Po jednodniowym szkoleniu każdy operator pralni jest w stanie wykonać go poprawnie. Wszystkie skomplikowane operacje wykonują za użytkownika maszyny. Połączenie zaawansowanej technologii oraz umiejętności personelu pralni zapewniają doskonały rezultat czyszczenia. 

Cały proces czyszczenia w Lagoon, składa się z kilku kroków:

1. Przyjęcie garderoby i sortowanie
2. Odplamianie oraz zapieranie
3. Kąpiel wodna w pralnico-wirówce
4. Suszenie w suszarce bębnowej
5. Wykańczanie

Pralnia chemiczna, a system Lagoon

Jeszcze do niedawna jedyną metodą stosowaną do czyszczenia niektórych rodzajów ubrań, było tak zwane czyszczenie chemiczne nazywane także praniem na sucho. Metoda ta stosowana w tradycyjnych pralniach chemicznych, tak naprawdę nie ma nic współnego ze zwykłym praniem, które polega na kąpieli wodnej z użyciem detergentów i akcji mechanicznej. 

Pranie chemiczne polega na umieszczeniu w agregacie chemicznym odzieży, która zalewana jest roztworem rozpuszczalnika chemicznego, najczęściej stosowany jest czterocholoroetylen (PER) - toksyczny środek rakotwórczy, po czym następuje proces czyszczenia, tzn. rozpuszczalnik działa na brud znajdujący się w czyszczonej odzieży rozpuszczając go. Kolejnym krokiem jest spuszczenie brudnego rozpuszczalnika do destylatora, gdzie poddawany jest oczyszczeniu. W dalszym ciągu procesu w celu końcowego doczyszczenia odzieży, ponownie zostaje ona poddana działaniu rozpuszczalnika, po czym wykonywane jest suszenie i prasowanie czyszczonej garderoby. Bardzo często właściciele pralni chemicznych twierdzą, że ich metoda jest ekologiczna, ponieważ toksyczny rozpuszczalnik krąży w agregacie w obiegu zamkniętym. Niestety nawet w takim przypadku część użytego rozpuszczalnika pozostają w tkaninie, sprawiając, że jest on stopniowo wdychany przez właściciela.

Do niedawna była to jedyna możliwa do stosowania metoda czyszczenia odzieży, która miała na metce producenta znaki "czyścić chemicznie" lub "nie prać w wodzie".

Czterochloroetylen (PER)

Najczęściej stosowanym rozpuszczalnikiem w pralniach chemicznych jest czterochloroetylren (PER), który jest również znany jako: tetrachloroeten, perchloroetylen, dwuchlorek węgla. Czterochloroetylen należy do chlorowanych węglowodorów alifatycznych, związków o działaniu narkotycznym, silnie toksycznych dla centralnego układu nerwowego. Powoduje także uszkodzenie obwodowego układu nerwowego, nerwobóle, zaburzenia wzroku, stany oszołomienia i odurzenia. Długotrwałe narażenie na działanie tego związku powoduje zwyrodnienie i uszkodzenie wątroby, nerek i mięśnia sercowego. Na skórę działa drażniąco. Zaliczany jest do substancji rakotwórczych. Czterchloroetylen uwalnia się stopniowo z odzieży, przez długi czas po odebraniu garderoby z pralni. Świadczy o tym charaktrerystyczny, ostry, słodkawy zapach wydobywający się z wyczyszczonych na sucho ubrań.

Rewolucja w czyszczeniu garderoby - system Electrolux LagoonTM

W 2004 roku firma Electrolux we współpracy z Woolmark Company, organizacją zrzeszającą największych światowych hodowców wełny, stworzyła system czyszczenia wodnego garderoby o nazwie Lagoon. Electrolux Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych. 

Dzięki zastosowaniu specjalnie stworzonych na potrzeby systemu, w pełni biodegradowalnych detergentów oraz  opracowaniu urządzeń pralniczych i suszących, odpowiednich programów prania, a także całej linii urządzeń wykończeniowych możliwe było stworzenie kompletnego systemu czyszczenia garderoby opartego na wodzie jako naturalnym rozpuszczalniku.

Lagoon jest w pełni ekologiczną alternatywą dla pralni chemicznych, dodatkowo pozwala na osiągnięcie dużo lepszych rezultatów czyszczenia wszelkiego typu garderoby.

W 2015 roku premierę miała nowa wersja systemu Lagoon - lagoon Advanced Care. Jedną z głównych zmian, które zostały wprowadzone w nowej wersji systemu jest znaczne skrócenie czasu procesu czyszczenia. Obecnie Lagoon gwarantuje wykonanie całego cyklu prania w ciągu godziny, co zrównuje czas potrzebny na wykonanie usługi z klasycznym czyszczeniem chemicznym.

 

TECHNOLOGIA Electrolux LagoonTM to jedyny system czyszczenia garderoby w wodzie posiadający certyfikat Woolmark